Třebíč Nuclear Model Club
> Třebíčská dílna > Jak na osvětlení vitrínky pomocí LED, ver.2007

Jak na osvětlení vitrínky pomocí LED, ver.2007

Delší dobu jsem přemýšlel, jak nasvítit vitrínky se svými modely. Vzhledem k tomu, že mám v každé vitríně v její spodní části zrcadlo a "záda" jsou také tvořená zrcadlem (pro optické zvětšení), nešlo použít zářivkové těleso, které by jsem zepředu schoval za krycí lištu. Zrcadla by "instalaci" odhalila a i odraz světla by oslňoval při pohledu do útrob vitrínky. Zapuštěné bodové žárovky zase nevyhovují svým tepelným výkonem. Ten by se brzy podepsal na postavených modelech.
Inspiraci jsem hledal na elektrikářských fórech. Zaujala mě myšlenka vytvoření si světelného řetězce z vysoce svítivých bílých LED diod. Už jen z hlediska vývinu teploty a minimálních prostorových nároků mi tato varianta připadala do utěsněných prostorů vitrínek vhodná. Cena 9,-Kč za jedenu LED diodu (průměr 5mm, úhel světla 60°) je taky příznivá. Do každé vitríny jsem rozpočítal 16ks LED diod, celkem tedy 32 kusů. Nejprve jsem se rozhodoval, jak budu napájet světelné řetězce. První možnost byla přímo ze sítě přes usměrnění, filtraci a srážecí odpor zapojit do série všech 32 LEDek. Zde mi vadilo, že budu muset "protopit" přes 100V na srážecím odporu. Druhá možnost, k té jsem se přiklonil, byla napájet světelné řetězce přes síťový adaptér, který je na své sekundární části dostatečně dimenzovaný na patřičný výkon. Použil jsem značkový adaptér Philips, který mi doma ležel nevyužitý. Svými sekundárními parametry: 14V=, 400mA plně dostačoval. Zapojení LED diod jsem ale musel přizpůsobit napájecímu zdroji, tzv. sérioparalelní zapojení, viz.obrázek. Do jednoho světelného řetězce jsem zapojil vždy čtyři LED diody do série s předřadným odporem a opakoval 4x. Následně jsem tyto čtyři sériové řetězce připojil paralelně k napájení. Použité bílé LED diody mají parametry 3,2V / 20mA. Při proudu LEDkou mezi 10-20 mA nelze okem postřehnout změnu svítivosti. Z důvodu delší životnosti jsem omezil proud na 13mA v každém řetězci pomocí předřadného odporu 100 Ohmů.

Zobrazit větší Zobrazit větší Zobrazit větší Zobrazit větší Zobrazit větší Zobrazit větší

Výpočet předřadného odporu dle vzorce je tedy:
Rv = (Ucelkové - (ULED1+ULED2+ULED3+ULED4)) : I
Po dosazení je Rv= 92 Ohmů. Použil jsem 100 Ohmů. Ke každé "sadě" 16-ti LEDek už následovalo připájení přívodní dvoulinky (průměr 1mm/žíla) o dostatečné délce.
Nyní jsem potřeboval celý světelný řetězec "usadit". K tomu jsem použil bílou elektrikářskou montážní lištu na zacvaknutí. Vyrábí se i v hnědé barvě, ale tu jsem nesehnal, tak následoval její nástřik hnědou barvou. Ještě před stříkáním jsem do každé lišty vyvrtal šestnáct 5mm otvorů s roztečí 4,8 cm mezi sebou. Po zaschnutí barvy jsem každé pouzdro LEDky usadil na své místo pomocí vteřinového lepidla a poté lištu scvakl dohromady.
Po délce zadní strany lišty jsem přilepil oboustrannou lepící pásku, která celou světelnou rampu bude držet na stropě vitrínky. Přívodní dvoulinku jsem z každé vitríny vyvedl malými otvory na bocích schovaných za osvětlovací lištou nahoru nad horní vitrínu. Zde je přivedeno síťové napětí a uložen i adaptér. Síťový vypínač je taktéž přilepen oboustrannou lepící páskou na zadní hraně vitríny.

Zobrazit větší Zobrazit větší Zobrazit větší Zobrazit větší Zobrazit větší Zobrazit větší

Velikou výhodu při použití LED diod na osvětlení vidím v tom, že může svítit dlouhodobě celý večer bez obav, že si z vystavených modelů udělám hromádky pokrouceného plastiku.

Zobrazit větší Zobrazit větší Zobrazit větší Zobrazit větší Zobrazit větší

Jirka Toman, 12./2007

Webdesign a programování 2006-2022