Třebíč Nuclear Model Club
> Třebíčská dílna > Jak na malou rekonstrukci modelářské dílny v panelákovém bytě

Jak na malou rekonstrukci modelářské dílny v panelákovém bytě.

Před lety jsem si z malé místnůstky, původně šatny, vytvořil díky toleranci rodiny svůj vysněný modelářský koutek o rozměrech 1,70m x 1,70m. Základem byl repasovaný kancelářský stůl a několik poliček. Postupně jsem si jej doplňoval potřebným vybavením. A letos jsem se rozhodl provést zásadní úpravy a změny v mé dílničce: "malé…, střediskové..., modelářské…"
Zde je pár pohledů na původní stav, který mi již svým prostorovým uspořádáním nevyhovoval.

Zobrazit větší Zobrazit větší Zobrazit větší Zobrazit větší Zobrazit větší

Aby nedošlo ke škodám nejen na rozestavěných modelech, ale i na modelářském vybavení, bylo potřeba nejdříve obsah celé dílny bezpečně "evakuovat"! Nevěřícně kroutě hlavou jsem nejprve neustále přemísťoval spousty modelářského materiálu a vybavení. Nikdy bych neřekl jaké množství se do tak malého prostoru může vejít! Rozborka pracovního stolu, sundání vitrínek a obrázků ze zdí byla už hračka.
Následovalo vymalování a položení kvalitního linolea místo původního koberce. Některé vitrínky zůstaly na svém místě a některé jsem nově umístil v souvislosti se změnou orientace pracovního stolu. Nechtěl jsem mít notebook přímo na modelářském stole, ale v případě potřeby jej mít v dosahu. Stůl jsem tedy otočil o 90° směrem doprava. Tímto potočením jsem si uvolnil prostor po své levé ruce, sedíce za modelářským stolem.

Zobrazit větší Zobrazit větší Zobrazit větší

Vpravo je ta větší a hlavní modelářská část. Na ni směrem doleva navazuje menší stolek s počítačem a vlevo ta menší část s poličkami. Celou "levou" zeď mám vyhrazenou na klubové fotografie a sem tam nějaký diplom. Celý prostor lze obsloužit pouhým otočením se na židli a přitom je od sebe oddělený. Na modelářském stole mi již dlouho scházela nějaká variabilní polička, která by dokázala pojmout potřebné modelářské vybavení a kde bych si dle potřeby mohl upravovat výšku jednotlivých polic. Proto jsem si ji sám navrhnul a nechal na míru vyrobit ve stolařství za cca 3500Kč. Dva plastové boxy primárně určené pro 25ks CD jsou nasazené na sebe a našly na stole využití jako variabilní prostor na odkládání dalších nezbytností. Na kraji pracovní desky zbyl prostor pro umístění elektrických zásuvek a 12V zdroje pro napájení mých "udělátek".

Zobrazit větší Zobrazit větší Zobrazit větší Zobrazit větší Zobrazit větší

Po celé pracovní desce stolu je položené stejné linoleum, které je i na podlaze. Za naprostou nutnost modeláře považuji mít na pracovním stole i přiměřený svěrák. Je to pro mě neocenitelný pomocník.
Po své levé ruce mám na zdi umístěnou desku z lamina na kterou jsem ve třech řadách přišrouboval malé poličky z kupovaných dřevěných rohů o šířce 5,5 cm. Mám na nich přehledně umístěny všechny barvy Tamiya a pod nimi ještě háčky na další pomůcky a vybavení. Na zbytek barev mám vyhrazeno ještě jedno celé šufle stolu, viz. foto. Vlevo dole vedle stolu mám uložený kompresor tak aby byl po ruce, ale co nejméně překážel.

Zobrazit větší Zobrazit větší Zobrazit větší Zobrazit větší

Nahoře nad pracovním stolem jsou dvě knihovničky a na nich moje skromná zásoba nepostavených modelů. Vzhledem k tomu, že v dílně není přirozený zdroj světla, jsem odkázán pouze na to umělé.
V současné době používám pro nasvícení pracovní plochy kombinaci zářivky a dvou kompaktů. Zářivka je lineární TL-D 18W/33-640 chladná bílá (59cm) umístěná v tělese bez plastového krytu s podlepenou plochou tělesa alobalem a nastavitelnou clonou, rovněž polepenou alobalem. Kompakty jsou úsporky LD 11W/860 G23 day light (23cm) umístěné ve standardních stolních lampičkách a jsou polohovatelné. Pro moji potřebu jsou tyto tři světelné zdroje naprosto dostačující.

Zobrazit větší Zobrazit větší Zobrazit větší Zobrazit větší Zobrazit větší

Po své levé ruce jsem na poličku vyrobil novou pracovní desku s přesahem a na ni také položil linoleum. Hloubka desky je 30cm a vyhovuje pro to aby se zde pohodlně vešel notebook. Zde na tomto počítači probíhá i tvorba a údržba našeho klubového webu TNMC (www.tnmc.cz).
Nahoře nad počítačem a vitrínami je v rohu připevněn odtahový ventilátor s nasazeným fironovým filtrem. Ten ústí do sklepa, kde je vzduch dále "nasáván" klimatizací domu. Pouštím jej vždy když stříkám modely. Samozřejmostí je i používání obličejové polomasky osazené patřičnými filtry! Osobně používám polomasku MOLDEX a filtry 8500 nebo 8080.

Zobrazit větší Zobrazit větší Zobrazit větší Zobrazit větší

Na ploše necelých tři metrů čtverečních jsem se snažil vytvořit si polyfunkční prostor, který dokáže splnit moje nároky na modelářskou dílnu i s hromadou různých odkládacích prostorů a poliček a současně mít k dispozici i počítač, tzv. na dosah ale mimo hlavní pracovní stůl.
S výsledkem jsem spokojen a už se moc těším na "modelářskou sezónu", která u mě začíná se zhoršujícím se venkovním počasím. Přes léto jsem prostě "Panzani" = nelepím…

Jirka Toman, 10./2012 aktualizace

Webdesign a programování 2006-2020