Třebíč Nuclear Model Club
> Třebíčská dílna > Jak na lankové antény u letadel.

Jak na lankové antény u letadel.

Drátěné antény na modelech lze napodobit a vyrobit několika "osvědčenými" postupy.

Anténu lze vyrobit například ze zbytku plastikového rámečku nebo z chemlonové vlny nebo z kofixové svíčky nebo z tavných tyčinek do tavných pistolí nebo z lidských vlasů nebo ze silonových dámských punčoch nebo …
Sám jsem několik variant na svých modelech použil. Zkusím zde popsat tři z několika mnou používaných.

Anténa vytažená z plastikového rámečku.
Klasika, není to nic složitého. Stačí nad tepelným zdrojem (svíčkou, kahanem, apod.) nahřát kus plastikového rámečku, nejlépe pokud máme v černé barvě. Odpadne nám tak následné barvení. Po "zvláčnění" plastu stačí lehce táhnout a anténka potřebné tloušťky je na světě. Chce to trošku cviku a můžeme si vytáhnout krásně jemnou anténku.
Nevýhodou je křehkost vytažené nitě a prakticky nulová odolnost na pnutí.

Zobrazit větší Zobrazit větší Zobrazit větší

Anténa ze silonových dámských punčoch.
Tento "typ" antén jsem použil asi nejčastěji. Stačí k tomu kousek dámské silonové punčochy, opět nejlépe v černé barvě. Lze získat od manželky, přítelkyně, či jako "trofejní" kousek… Poté stačí již jen narušit osnovu splétání, roztřepit a vytáhnout si potřebnou tloušťku a délku antény. Mezi prsty si natáhnu jeden konec a jemně jej potřu vteřinovým lepidlem. Vznikne mi tak pevný konec, který po zastřižení můžu zasunout a zalepit do předem předvrtaného otvoru. Vlastní anténka jde krásně napnout, nejlépe mezi dva pevné konce, např. SOP a trup, SOP a křídlo. Trošku horší je to mezi SOP a mečovou anténou na trupu. Tyto antény jsou plastové a po napnutí k SOP hrozí ulomení při neopatrné manipulaci. Sám jsem to řešil náhradou plastu např. za předem upravenou kovovou jehlu, např. u Il-2.
Veliká výhoda těchto výpletů je jejich pružnost a odolnost proti přetržení.

Zobrazit větší Zobrazit větší Zobrazit větší Zobrazit větší Zobrazit větší Zobrazit větší

Anténa z vlasů černé paruky.
Na tento typ antén jsem narazil náhodně, když si můj syn koupil na tržnici černou paruku z umělých vláken na jakousi maškarní akci. Při předvádění se mi podařilo vytáhnout z umělé "čupřiny" několik samostatných vláken a nápad byl na světě!
Tato jednotlivá vlákna o délce až 30cm bohatě postačují k aplikaci na jakýkoliv model. Jsou neuvěřitelně tenká a pro použití v měřítku 1/48, ale i 1/72 ideální.
Pracuje se s nimi velice dobře. Nekroutí se, jde na ně navléknout i "izolátor". Jsou dostatečně pružná a pevná. Při vlastním lepení není potřeba anténku "šponovat", ale pouze lehce natáhnout a upevnit.
Tato varianta lankových antén je z mého pohledu nejlépe aplikovatelná a mohu ji jen vřele doporučit k vyzkoušení!

Zobrazit větší Zobrazit větší Zobrazit větší Zobrazit větší

Zobrazit větší Zobrazit větší Zobrazit větší Zobrazit větší

Jirka Toman, 02./2011

Webdesign a programování 2006-2012