Třebíč Nuclear Model Club
> Třebíčská dílna > Náhrada dipólů Hirshgeweih...

Náhrada dipólů Hirshgeweih pro radar FuG 220 SN-2 Lichtenstein v měřítku 1/48 z injekčních jehel.

Náhrada dipólů (anténního systému), tzv. Hirshgeweih pro německý radar FuG 220 SN-2 Lichtenstein v měřítku 1/48 z injekčních jehel. Výsledkem je velmi realistický vzhled anténního systému na letadle. Tento typ antén o různém kruhovém průřezu byl používán například na letounech Bf 110, He 219, Ju 88 a Ta 154. Pro jednotlivé typy radarů se používaly různé dipóly (mečovitý typ, dipól o stejném průměru v délce, atd.).
Základem pro výrobu nových anténních prvků jsou injekční jehly různých průměrů. Pro naši potřebu, v měřítku 1/48, vyhovují jehly o průměrech 1,2 mm (růžová), 0,9 mm (žlutá), 0,6 mm (modrá) a 0,3 mm (inzulínka).
Nosnou trubku pro jednotlivé prvky nám představuje jehla 1,2 mm, na ní je zepředu nasazena "čepička" z "izolantu". Upravíme původní nebo ji vyrobíme novou z plastové tyčinky kruhového průřezu.
Jeden každý prvek se skládá ze tří různých průměrů: jehla 0,9 mm, jehla 0,6 mm a měděného drátku o průměru 0,3 mm (ten představuje nejtenčí část prvku). Drátek může být nahrazen jehlou 0,3 mm, tzv. inzulínkou. Nejmenší průměr je ale vyroben záměrně z drátku, protože při manipulacích s modely se mi osvědčilo, že tyto nejtenčí části jsou "ohýbatelné" a tudíž při nechtěném kontaktu s rukou či předmětem neuletí celý anténní prvek. Ohnutý drátek lze bez problémů opatrně narovnat. Jednotlivé fáze výroby nových dipólů jsou patrné z fotografií.

Zobrazit větší Zobrazit větší Zobrazit větší Zobrazit větší Zobrazit větší Zobrazit větší

Než začnu jehlu rozřezávat, tak vždy celý povrch jehly zdrsním pilníkem, aby se následně dobře chytla barva a lepidlo. Po upnutí jehly do svěráčku stačí několikrát přejet po obvodu řezu, např.lupenkovou pilkou s kruhovým ostřím a jehlu lehce odlomím. Následně pilníkem konec zarovnám a odjehlím. Případně ještě ocelovou jehlou začistím vnitřek jehly v místě řezu, aby šly do sebe jednotlivé segmenty zasouvat. Takto si připravím potřebný počet průměrů a délek.
Poté na nosné trubce (1,2 mm) rozměřím vzdálenost dipólů a zde pilníkem vyrobím drážky kolmé na osu trubice. Do takto vytvořených drážek usadím již připravené dipóly a zakápnu vteřinovým lepidlem. Současně lehce zakápnu i jednotlivé části do sebe zasunutých segmentů. Neustále kontroluji geometrii, aby nedošlo k posunutí segmentů a také aby byla dodržena souosost a pravé úhly ve všech osách.
Poté již stačí celý systém zkompletovat a nabarvit. U některých letounů byly spodní části dipólů nabarveny kvůli viditelnosti v bílo-červených pruzích. Není to však pravidlem a je třeba se řídit fotografiemi konkrétního stroje.

Zobrazit větší Zobrazit větší Zobrazit větší Zobrazit větší Zobrazit větší Zobrazit větší

Tento postup používám již několik let a s úspěchem jsem nahradil antény na svých modelech: He 219A, Bf 110G-4, Ju-88C-6 a Ta 154A-0.

Délky jednotlivých segmentů:

  • 2,5 mm čepička/špička

  • 15 mm jehla průměr 1,2 mm

  • 9 mm jehla průměr 0,9 mm

  • 17,5 mm jehla průměr 0,6 mm

  • 24 mm drát průměr 0,3 mm nebo 0,3 mm inzulínka

  • Jirka Toman, 11./2009

    Webdesign a programování 2006-2012