Třebíč Nuclear Model Club
> Třebíčská dílna > Jak na osvětlení vitrínky s LED páskem, ver.2012

Jak na osvětlení vitrínky s LED páskem, ver.2012

Uplynulo 5 let, kdy jsem si svoje modely ve vitrínách poprvé osvětlil LED diodami. Vyrobil jsem si světelný řetězec a umístil jej do elektrikářské montážní lišty na zacvaknutí. Viz. článek v této sekci : Jak na osvětlení vitrínky pomocí LED, ver2007. Doba však pokročila a s ní přišla i technologie LED pásků. Jsou to LED diody vsazené do samolepícího ohebného pásu, který je možno stříhat na potřebnou délku. Ovšem pouze na předem označených místech. Minimální délka jednoho svítícího modulu je 2,5 cm. Rozhodl jsem se provést "upgrade" osvětlení touto novou technologií.
Zakoupil jsem si LED pásku typ SMD3528 60LED/m 4,8W/m (v mém případě délky 2 x 80cm) na 12V=, která mi vyhovuje svojí svítivostí. Současně je potřeba myslet i na patřičně dimenzovaný napájecí zdroj. Při mé potřebě délky řetězce 1,6m naprosto vyhovoval síťový adaptér s výkonem 12W.

Zobrazit větší Zobrazit větší Zobrazit větší Zobrazit větší

Vlastní montáž je velice jednoduchá. Na vyznačené body na LED pásce jsem připájel přívodní dvoulinku a připojil k síťovému adaptéru na 12V=. Jako podklad pro LED pásek jsem opět použil elektrikářskou montážní lištu na zacvaknutí.
Tu jsem ze zadní strany přilepil oboustrannou lepící pásku na stropě každé vitríny. Přívodní dvoulinku jsem vyvedl malými otvory na bocích, schovaných za osvětlovací lištou, nahoru na horní vitrínu. Zde je přivedeno síťové napětí a uložen i síťový adaptér. Vypínač je přilepen oboustrannou lepící páskou na zadní hraně vitríny.

Zobrazit větší Zobrazit větší Zobrazit větší Zobrazit větší
Zobrazit větší Zobrazit větší Zobrazit větší Zobrazit větší

Pro modeláře je technologie LED osvětlení naprosto skvělou možností jak si "posvítit" na svoje výtvory. Výbornou věcí je, že 12V LED pásky lze stmívat. Lze zakoupit různé typy stmívačů, včetně dálkového ovládání. A při použití třeba RGB pásků si ještě dle nálady můžete kombinovat barvu osvětlení vitríny.

Jirka Toman, 12./2012

Webdesign a programování 2006-2022