Třebíč Nuclear Model Club
> Třebíčská dílna > Jak na upgrade odsávacího boxu BD-512A Fengda – doplnění vnitřního LED osvětlení.

Jak na upgrade odsávacího boxu BD-512A Fengda – doplnění vnitřního LED osvětlení.

Několik let jsem při stříkání mých modelů úspěšně používal vlastnoručně vyrobený stříkací box (Jak na stříkací box - homemade). Ten mi sice eliminoval poletující částice barev, ale nepohlcoval pachy z barev a zejména ředidel. Proto jsem se rozhlížel po náhradě a vybral jsem si na trhu nabízený přenosný stříkací box s odsáváním BD-512A Fengda. Velkým plusem pro mě je funkce složení do úhledného „kufříku s madlem“! Důvod je jasný - úspora pracovního místa a uložení mimo pracovní stůl.

Zobrazit větší Zobrazit větší Zobrazit větší Zobrazit větší Zobrazit větší Zobrazit větší

Manipulace s ním je velmi rychlá a nezabere mi víc jak dvě minuty přípravy před vlastním stříkáním. Umístění boxu na stůl, vyklopení spodní pracovní plochy a horní krycí plochy, vytažení napájecího kabelu z vnitřního samonavíjejícího bubnu a zapojení do zásuvky. Následuje natažení ventilačního flexi potrubí o průměru 125 mm a nasazení zúženého zakončení do otevřeného okna. Tím je box připraven k práci. Zpětným postupem mohu box opět velmi rychle „zaparkovat“.

Zobrazit větší Zobrazit větší Zobrazit větší Zobrazit větší Zobrazit větší Zobrazit větší

Hned při prvním zprovoznění boxu jsem byl zklamán slabou intenzitou zabudovaného LED osvětlení. Nad pracovním stolem bylo svěla dost, ale uvnitř boxu bylo šero, i když jsem si přisvěcoval stolní lampou. Rozhodl jsem se proto přidat dovnitř LED pásek na celou šířku boxu. Nesměl mi však omezovat funkci vyklopení a složení pracovní a krycí plochy.

Zobrazit větší Zobrazit větší Zobrazit větší Zobrazit větší Zobrazit větší Zobrazit větší

Použil jsem klasický rohový hliníkový profil pro LED pásky 16x16 mm s mléčným difuzorem o délce 41 cm a dvě plastové koncovky na profil. Napájení LED pásku jsem vyřešil odbočkou z 12V= napájení ventilátoru a nemusel jsem tak řešit zvlášť vyp/zap osvětlení. Současně se zapnutím odsávání si i rozsvítím.
Celou sestavu jsem oboustrannou lepící páskou přilepil na horní vnitřní stranu boxu do prostoru mezi původní osvětlení a hranu odklápěcí horní krycí plochy.

Zobrazit větší Zobrazit větší Zobrazit větší Zobrazit větší Zobrazit větší

Moje více jak roční zkušenost s tímto stříkacím boxem s odsáváním je dobrá. A přidaná hodnota (osvětlení) zvedla kvalitu použití celého boxu!
Tuto úpravu zvládne každy zručný modelář, který rozpozná plus a mínus. Kompletace a zprovoznění nezabere více jak dvě hodiny práce.

Jirka Toman, 11./2019

Webdesign 2006-2020