Třebíč Nuclear Model Club
> Třebíčská dílna > Jak na ovládací páčky v kokpitech letadel.

Jak na ovládací páčky v kokpitech letadel.

Pokud vybavujeme interiér modelu o ovládací páčky na palubní desce nebo na bočních panelech a nechceme je mít pouze placaté (většinou jsou součástí fotoleptaných doplňkových sad), můžeme si je vyrobit sami. Zde je malý návod jak na to.

Pro výrobu páček používám rozpletené tenké drátky z měděného lanka ze starého PC. Tyto jednotlivé drátky jsou silné cca 0,1 mm. Měděné drátky z toho důvodu, že se po nahřátí konce drátku plamenem pěkně "nabalují" do sebe a tvoří tak kulový tvar.
K zapálené svíčce z boku přiblížím drátek asi do poloviny výšky plamene a zahřívám. Za okamžik nastane tavení mědi, která se postupně nabaluje zpět na drátek a vytváří tak na konci kuličku. Délkou zahřívání a posunováním do plamene reguluji velikost potřebné kuličky.
Výsledkem jsou páčky různých velikostí a zejména hlavice těchto páček s pěkným kulovým tvarem. Vždy na jedno sezení si vytvořím zásobu těchto páček o různých délkách a velikostech, která mi vystačí na několik modelů.

Zobrazit větší Zobrazit větší Zobrazit větší Zobrazit větší Zobrazit větší Zobrazit větší

Potom již stačí jednotlivé hotové páčky nabarvit dle podkladů ponořením do příslušné barvy, zakrácením na potřebnou délku a zalepením na místo nebo do předem vyvrtaného otvoru. Osobně tyto ovladače lepím disperzním lepidlem Herkules.

Zobrazit větší Zobrazit větší Zobrazit větší Zobrazit větší
Zobrazit větší Zobrazit větší Zobrazit větší Zobrazit větší Zobrazit větší Zobrazit větší

Jirka Toman, 02./2011

Webdesign a programování 2006-2012