Třebíč Nuclear Model Club
> Třebíčská dílna > Jak na výrobu ovládacích páček v kokpitech letadel.

Jak na výrobu ovládacích páček v kokpitech letadel.

Pokud dovybavuji palubní desku nebo boční panely o ovládací páčky a nechci použít placaté z fotoleptaných doplňkových sad, vyrábím si je sám. Zde přikládám malý návod jak na realisticky ztvárněné ovládací páčky s kulovou hlavou.

Pro výrobu páček používám měděné lanko ze starého PC rozpletené na jednotlivé tenké drátky. Tyto jednotlivé drátky jsou silné cca 0,1 mm. Měděné drátky z toho důvodu, že se po nahřátí konce nad plamenem pěkně "nabalují" do sebe a tvoří tak kulový tvar.
K zapálené svíčce z boku přiblížím drátek asi do poloviny výšky plamene a zahřívám. Za okamžik nastane tavení materiálu, který se postupně nabaluje zpět na drátek a vytváří tak na konci kuličku. Délkou zahřívání a posunováním do plamene reguluji velikost potřebné kuličky.
Výsledkem jsou páčky různých velikostí a zejména hlavice těchto páček s pěkným kulovým tvarem. Vždy na jedno sezení si vytvořím zásobu těchto páček o různých délkách a velikostech, která mi vystačí na několik modelů.

Zobrazit větší Zobrazit větší Zobrazit větší Zobrazit větší Zobrazit větší Zobrazit větší

Potom již stačí jednotlivé hotové páčky nabarvit dle podkladů ponořením do příslušné barvy, zakrácením na potřebnou délku a zalepením na místo nebo do předem vyvrtaného otvoru. Osobně tyto ovladače lepím disperzním lepidlem Herkules.

Zobrazit větší Zobrazit větší Zobrazit větší Zobrazit větší
Zobrazit větší Zobrazit větší Zobrazit větší Zobrazit větší Zobrazit větší Zobrazit větší

Jirka Toman, 2./2011

Webdesign a programování 2006-2020