Třebíč Nuclear Model Club
> Třebíčská dílna > Jak si vyrobit stojánek na odkládání stříkaček s namíchanou barvou

Jak si vyrobit stojánek na odkládání stříkaček s namíchanou barvou.

Stejně jako já, řeší nebo řešilo mnoho modelářů problém kam odkládat nebo „nastojato“ skladovat stříkačky ve kterých jsou namíchané odstíny barev nebo pouze jen připravenou a naředěnou barvu k použití do stříkací pistole. Vadilo mi, že při vlastním stříkání a potřebě doplnit barvu do pistole, jsem se zdržoval opatrným odkládáním a aretováním použité stříkačky s barvou na pracovním stole tak, aby nedošlo k nechtěnému problému v podobě vyteklé barvy z ní o překážení ani nemluvě…
Nejprve jsem si proto z plastikové destičky vyrobil krabičku o rozměrech 10 x 5 x 2,5 cm a do ní použil jako horní díl platíčko od léků (nevím už ani od jakých), kde průměr otvorů byl 1,8 cm. Před přilepením horního dílu jsem opatrně každý otvor obstřihl a vzniklo mi tak osm boxíků na odkládání stříkaček. Pod každým otvorem je na dně krabičky kulička z lepivé gumy TACK-IT. Ta mi pomáhá zajistit stříkačku v boxíku v případě, když je píst více vysunut ze stříkačky a hrozí její vypadnutí nebo při manipulaci se stojánkem.
Lepivou gumu TACK-IT ostatně používám i jako dokonalý špunt pro utěsnění hrdla stříkačky s namíchanou barvou. Takto mi barva vydrží klidně i několik měsíců, aniž by došlo k vyschnutí obsahu stříkačky. Tento malý stojánek mi dobře sloužil mnoho let. Ale již přestával stačit kapacitně. Proto jsem si vyrobil i větší.
Jako základ jsem použil plastový rámeček ve kterém jsou v obchodech zásobující zdravotnická zařízení prodávány 10ml zkumavky. V rámečku o rozměrech 11 x 21 cm je 50 otvorů o průměru 1,7 cm a pohodlně se do nich vejdou „nastojato“ stříkačky o obsahu 2ml nebo 5ml pístem napřed. Stříkačky o obsahu 10ml pouze hrdlem napřed. Na aretaci stříkaček používám opět osvědčenou lepivou gumu TACK-IT, to ale není podmínkou.
Pro základnu vlastního stojánku je použita plastová destička vystřižená z výstražné tabulky, ke které je vlastní rámeček přilepen distančními sloupky pomocí pětiminutového epoxidu. Pro lepší designový vzhled jsem na závěr celý stojánek přestříkl sjednocující bílou barvou.
Pro mě je tento stojánek praktický a jednoduchý pomocník. Pomáhá mi udržovat pořádek a přehled na stole nejen při stříkání, ale i při delším skladování stříkaček s barvou a odkládací kapacita je nyní víc než dostatečná!

Zobrazit větší Zobrazit větší Zobrazit větší Zobrazit větší
Zobrazit větší Zobrazit větší Zobrazit větší Zobrazit větší

Jirka Toman, 2./2013

Webdesign a programování 2006-2020