Třebíč Nuclear Model Club
> Třebíčská dílna > Stojánek na odkládání i skladování stříkaček s namíchanou barvou

Stojánek na odkládání i skladování stříkaček s namíchanou barvou.

Stejně jako já, řeší nebo řešilo mnoho modelářů problém jak odkládat a skladovat „nastojato“ stříkačky ve kterých mám namíchané svoje odstíny barev nebo pouze jen připravenou a naředěnou barvu k použití do stříkací pistole. Vadilo mi, že při vlastním stříkání a potřebě doplnit do pistole barvu ze stříkačky, jsem se zdržoval opatrným odkládáním a aretováním použité stříkačky s barvou na stole tak, aby nedošlo k nechtěnému problému v podobě vyteklé barvy z ní o překážení ani nemluvě…
Nejprve jsem si proto z plastikové destičky vyrobil krabičku o rozměrech 10 x 5 x 2,5 cm a do ní použil jako horní díl platíčko od léků (nevím už ani od jakých), kde průměr otvorů byl 1,8 cm. Před přilepením horního dílu jsem opatrně každý otvor obstřihl a vzniklo mi tak osm boxíků na odkládání stříkaček. Na dno pod každý otvor jsem přilepil kuličku z lepivé gumy TACK-IT. Ta mi pomohla zajistit stříkačku v boxíku v případě, když byl píst více vysunut ze stříkačky (bylo do ní nataženo více barvy) a hrozilo její vypadnutí.
Lepivou gumu TACK-IT ostatně používám i jako dokonalý špunt pro utěsnění hrdla stříkačky s namíchanou barvou. Takto mi barva vydrží klidně i několik měsíců, aniž by došlo k vyschnutí obsahu stříkačky. Tento malý stojánek mi dobře sloužil mnoho let. Ale již přestával stačit kapacitně. Proto jsem si vyrobil nový a větší.
Jako základ jsem použil plastový rámeček ve kterém jsou v obchodech zásobující zdravotnická zařízení prodávány 10ml zkumavky (po 50ks) pro odběry krve a různých biochemických a sérologických vyšetření. V rámečku o rozměrech 11 x 21 cm je 50 otvorů o průměru 1,7 cm a pohodlně se do nich vejdou „nastojato“ stříkačky o obsahu 2ml nebo 5ml pístem napřed. Stříkačky o obsahu 10ml pouze hrdlem napřed. Na aretaci stříkaček používám opět osvědčenou lepivou gumu TACK-IT, to ale není podmínkou.
Pro základnu vlastního stojánku je použita plastová destička vystřižená z výstražné tabulky, ke které je vlastní rámeček přilepen distančními sloupky a to pomocí pětiminutového epoxidu. Pro lepší designový vzhled jsem na závěr celý stojánek přestříkl sjednocující bílou barvou.
Alespoň pro mě je tento stojánek praktický a jednoduchý pomocník. Pomáhá mi udržovat pořádek a přehled na stole nejen při stříkání, ale i při delším skladování stříkaček s barvou a odkládací kapacita je nyní víc než dostatečná!

Zobrazit větší Zobrazit větší Zobrazit větší Zobrazit větší

Zobrazit větší Zobrazit větší Zobrazit větší Zobrazit větší

Jirka Toman, 2./2013

Webdesign a programování 2006-2013