Třebíč Nuclear Model Club
> Třebíčská dílna > Jak na stojánek pro odložení stříkacích pistolí-podruhé

Jak na stojánek pro odložení stříkacích pistolí-podruhé.

Každý z nás zná situaci, kdy při stříkání modelu potřebuje někam na chvilku odložit stříkací pistoli. Já sám jsem to dlouho řešil. A svou Hansou podpíral různými předměty. Opíráním o lahvičky s barvou, zastrkováním na okraj šuplíku pracovního stolu, až jsem nakonec začal uvažovat o držáku nebo stojánku. Komerční výrobky zpočátku neexistovaly, pak se mi zdála pořizovací suma vysoká. Proto jsem se po vzoru svého kolegy z našeho klubu před mnoho lety rozhodl vyrobit si držák stříkací pistole na míru.
Zvolil jsem celokovovou verzi z důvodu vyšší hmotnosti a stability na stole. Podstavec je vyroben z ocelové desky o tloušťce 2,5cm a rozměrech 7 x 7cm. K němu je přivařena trubka o průměru 18mm, přibližně 13cm dlouhá a zakončená navařeným okem. K ní jsou pomocí šroubu, matky a podložek (o průměru 3cm) připevněny dva držáky, které jsem naohýbal z ocelového drátu (k vypínání drátěných plotů). Na něj jsem pak navlékl bužírku. Volba drátu nebyla nejšťastnější, tvarování šlo dost ztuha - příště bych volil raději jako materiál zbytek měděného vodiče. Bál jsem se totiž, že vlastní držáky z mědi budou měkké, ale mé obavy byly, jak potvrdily pokusy, zbytečné. Nicméně - původní ocelový drát jsem na stojánku už ponechal (když už mi to dalo tolik práce . . .).
Vlastní dva držáky jsem schválně vzájemně vychýlil různým sklonem, aby si 2 odložené pistole vzájemně nepřekážely. Na spodní část podstavce jsem ještě nalepil 4 kusy gumových tlumících podložek (lze zakoupit v železářství či prodejnách nábytku) z důvodu zvýšení případného tření na hladkém stole.
Výhodou kovového provedení je poměrně vysoká hmotnost (cca 1,2kg). Mám totiž kompresor na zemi a vlastní kroucená hadice k pistoli má dost velký zpětný tah a pružnost a lehčí stojánek nepřipevněný ke stolu by s velkou pravděpodobností převracela. Nevýhodou je pro mnoho z modelářů náročnost výroby - vyžaduje totiž kamaráda - svářeče.

Zobrazit větší Zobrazit větší Zobrazit větší Zobrazit větší Zobrazit větší Zobrazit větší
Zobrazit větší Zobrazit větší Zobrazit větší Zobrazit větší Zobrazit větší

František "Redstar" Švéda, 1./2013

Webdesign a programování 2006-2020