Třebíč Nuclear Model Club
> Třebíčská dílna > Otočný stojan na stříkání modelů.

Otočný stojan na stříkání modelů.

Pro manipulace s modelem, zejména při dokončovacích pracech, ale i při vlastním stříkání je třeba jej mít položen či připevněn na nějaké podložce. V mém případě na kusu polystyrénu. Při potřebě různého natáčení uchyceného modelu mě napadla myšlenka na výrobu otočného stojanu. Nejprve jsem si vyrobil z plastových výstražných tabulek dva kruhy, ty vzájemně spojil šroubkem a nahoru nalepil polystyrén o stejném průměru. Nebylo to však ono. Pevná i otočná část stojanu musí být kompaktní a přitom nevytvářet mezi sebou velké třecí síly.

Zobrazit větší Zobrazit větší Zobrazit větší Zobrazit větší Zobrazit větší

Při nákupech Intersparu jsem si všiml kulatých dřevěných prkének o průměru 25cm určených primárně na servírování u grilu. Hned jsem dva kousky koupil (2 x 38 Kč). Následovalo odvrtání středového otvoru a zahloubení z vnitřní strany pro malé valivé ložisko o vnějším průměru 1cm. Po sešroubování a odzkoušení funkce otáčení, kdy díky vsazenému ložisku je pohyb prkének vůči sobě plynulý a bez zadrhávání jsem zvolil jednu stranu jako pevnou základnu. Na spodní části jsou nalepeny čtyři "nožičky" z tvrdé gumy pro lepší adhezi k pracovnímu stolu. Aby se model na horní části při otáčení nesmekal a případně šel "ukotvit" pro různé manipulace, tak jsem z 15mm polystyrénové desky vyřízl kruh o průměru 25cm a ten po olemování páskou přilepil na horní otočnou část desky. Při poškození lze tento polystyrén lehce vyměnit za nový.

Zobrazit větší Zobrazit větší Zobrazit větší

Ještě jsem použil 6 ks nástěnkových připínáčků, které jsou rozmístěny na obvodu horní otočné části po 60° a usnadňují vlastní pohyb otáčecí desky.

Jirka Toman, 3./2010

Webdesign a programování 2006-2012