Třebíč Nuclear Model Club
> Třebíčská dílna > Jak na "placaté" výplety (výztužné dráty konstrukce)

Jak na "placaté" výplety (výztužné dráty konstrukce).

Při stavbě modelu Avia B-534 (Eduard 1:48) jsem řešil otázku jak vyrobit "placaté" výplety. Mezi horním a spodním křídlem jsou dva páry vzpěr typu N, které byly stejně jako výztužné dráty profilovány z důvodu minimalizace odporu vzduchu. Viz. foto skutečného stroje.

Zobrazit větší

Na vlastní výplety jsem mohl použít klasicky plastovou nit vytaženou z plastového rámečku nebo muškařský silon anebo vlákno z dámských silonek anebo… To by ale nebyl ten správný profilovaný průřez.
Zkoušel jsem experimentovat s tenkými měděnými drátky, které jsem nejprve utažením čelistí svěráčku "zplacatil". Vzhledově to nemělo chybu, ale problém nastal po provlečení drátku/výztuhy poutacím očkem a následně při manipulaci s vypínáním. Drátek je moc robusní na manipulaci a měl jsem obavy z vytržení poutacích oček z křídel a špatného vypnutí výpletu.

Poté mi pohled padl na bílá držátka od klasických lízátek, která jsou z trošku jiného materiálu než je plast ve stavebnicích. Tento je více pružnější a po zahřátí nad plamenem jdou vytáhnout úžasně tenká vlákna, která po stisknutí v čelistech svěráčku vytvoří krásně plochá, rovnoměrně široká a přitom stále pružná vlákna, která věrně napodobují profilování výztužných drátů!

Zobrazit větší Zobrazit větší Zobrazit větší Zobrazit větší Zobrazit větší

Pro lepší manipulaci při vlastním provlékání výpletu napínákem i očkem je lepší nechat si oba konce placatého vlákna/výpletu v původním kulatém tvaru. To proto, že se výplet lépe provléká očkem i napínákem a není tak jemný pro uchopení do pinzety. Po provlečení lze výplet pěkně napnout a následně po zakápnutí vteřinovým lepidlem kratší konec vlákna stejně odstraním a zůstane pouze profilovaný (placatý) výplet.

Zobrazit větší Zobrazit větší Zobrazit větší Zobrazit větší

Nyní jsem si nad plamenem ještě vytáhl nové "napínáky" z tyčinek vatových uchošťouchů. K tomu aby tyto napínáky měly po nařezání stejnou délku používám vlastní přípravek vyrobený z krabičky od žiletek a pár kousků plastových destiček kterým docílím stejné velikosti napínáků. Po odříznutí padají hotové napínáky rovnou do krabičky a nesbírám je po celém pracovním stolu… Samozřejmostí je použití nové žiletky.

Zobrazit větší Zobrazit větší Zobrazit větší

Očka, ve kterých jsou výplety kotveny, jsou vyrobena z tenkého měděného drátku. Pomocí vrtáčku 0,35mm uchyceného ve svěráku jsem ohnul drátek a oba volné konce drátku uchopil do svorky. Následným otáčením svorky jsem vytvořil malé očko s "krčkem", které dle potřeby zakrátím. Vrtáčkem 0,45mm jsou na příslušných místech udělány otvory do kterých jsou očka usazena, směrově orientována a zakápnuta vteřinovým lepidlem.

Zobrazit větší Zobrazit větší

Je nutné dát si pozor, aby při vlastní aplikaci natahování výpletů nedošlo k pootočení napínaného vlákna. Výsledkem by byla spirála! Oprava nepovedeného nebo přestřiženého výpletu (v mém případě…) je velmi jednoduchá. Přeříznutím ohybu výpletu na očku pod napínákem žiletkou či ostrým skalpelem špatný odstraníme a vyrobíme nový.
Zbývá provést barevnou úpravu výpletů a napínáků dle konkrétního letadla. U Avie B-534 je to stříbrnou barvou. Ploché výplety vytvořené tímto postupem jsou pružné a plně uspokojují moji představu profilovaných výpletů v tomto měřítku.
Zde je vidět konečný výsledek na letounu B-534.303:

Zobrazit větší Zobrazit větší Zobrazit větší Zobrazit větší Zobrazit větší Zobrazit větší
Zobrazit větší Zobrazit větší Zobrazit větší Zobrazit větší

Jirka Toman, 10./2010

Webdesign a programování 2006-2012