Třebíč Nuclear Model Club
> Historie > Něco z historie

Historie plastikového modelářství v Třebíči až po současnost.

Počátky plastikového modelářství v Třebíči v organizované formě spadají do počátku osmdesátých let minulého století. Tehdy zde při okresní organizaci Svazarmu již existovala poměrně silná modelářská komunita (letečtí modeláři, lodní modeláři, automobiloví modeláři, železniční modeláři, raketoví modeláři).
Plastikoví modeláři, jako nejmladší modelářská odbornost, tehdy vlastně začínali a spočítat se dali na prstech jedné ruky. Situace se pomalu začala lepšit v letech 1982-83, kdy do Třebíče za prací proudily stovky nových obyvatel. Do tehdy nově budované Jaderné elektrárny v Dukovanech. Protože se jednalo o lidi z různých koutů republiky, bylo jasné, že mezi nimi budou i ti, kteří se věnují modelářskému koníčku. První plastikoví modeláři organizovaní pod modelářskou sekcí Okresního výboru Svazarmu v Třebíči se zapojili do sportovní činnosti již v roce 1984 na několika regionálních soutěžích a už s dobrým umístěním.
V roce 1986, po spuštění 1. bloku dukovanské elektrárny, někteří její funkcionáři zakládají při elektrárně základní organizaci Svazarmu. Počítalo se i s tím, že součástí bude modelářský klub všech odborností. Nakonec zůstalo pouze u plastikových modelářů, protože těch v elektrárně pracovalo nejvíc. Během dvou let, kdy klub plastikových modelářů při elektrárně fungoval, dosahovali jeho členové výborných výsledků na celostátní úrovni. To dokazují i dosažené tituly mistra ČR a ČSSR (Pavel Pokorný) a vicemistra ČSR (Pavel Polach) za rok 1987 a 1988. Avšak rozpory mezi vedením organizace Svazarmu na elektrárně a samotnými modeláři dospěly k tomu, že klub plastikových modelářů nakonec spolupráci s touto organizací ukončil, protože vedení organizace preferovalo především autoklub a ostatní odbornosti jaksi odstavilo na slepou kolej.

V roce 1988 se plastikoví modeláři sdružují pod modelářskou organizací závodního klubu Borovina, který tehdy poskytl i potřebné prostory pro schůzky jeho členů. Bylo to poslední období ve staré podobě, kdy plastikoví modeláři dosahovali velmi dobrých výsledků na soutěžích v organizované podobě.
Po roce 1989 bylo jasné, že plastikové modelářství na sebe vezme úplně jinou podobu. Svazarm jako součást Národní fronty je rozpuštěn. Vzniká nová organizace „Svaz technických sportů“ (AVZO - TSČ), ale s tou mnoho plastikových modelářů nespolupracuje. Plastikoví modeláři v Třebíči pracují na vlastní pěst. Pouštějí se do ojedinělé akce, která plastikové modelářství v Třebíči tehdy velmi zviditelnila. Jednalo se o velice úspěšnou výstavu pod názvem "Nedoletěli", která byla věnovaná památce veteránů druhého odboje z Třebíče a okolí, doplněna byla velkým množstvím modelů letadel a bojové techniky. Výstava se tehdy těšila veliké popularitě jak mezi obyvateli tak v médiích. Doprovodným programem této výstavy bylo také promítání filmů s leteckou tématikou. Návštěvníci tak měli možnost poprvé shlédnout například film „Bitva o Británii“, který se v létech minulých nesměl u nás promítat.
Nezapomenutelným zážitkem z celé výstavy byla návštěva bývalého velitele stíhacího wingu ve Velké Británii v době války pana generála Karla Mrázka D.F.O, D.F.C, který pro návštěvníky uspořádal besedu a zavzpomínal na svého bratra Emila Mrázka (narozen v Náměšti nad Oslavou), kterému byla také věnována část expozice.
První polovina devadesátých let se nesla v určité stagnaci. Rozvoj soukromého podnikání a jiné aktivity přispěly k tomu, že klub plastikových modelářů působí nadále samostatně. Klasické bodovací soutěže se mění spíše na velké „Kit show“. Doplněné o prodejní stánky prodejců stavebnic modelů a jiného modelářského zboží. Přesto i na těchto velkých „Kit show“ získávají členové klubu ocenění a vavříny.

Ztráta klubových prostor v Borovině uspíšila hledání dalšího vhodného působiště. Vstříc nám vyšlo vedení elektrárny, které umožnilo, aby se náš modelářský klub scházel ve výukových prostorách na Hotelu Atom. Tím byla prakticky odstartována současná podoba klubu plastikových modelářů. Členové klubu se schází pravidelně a dveře jsou otevřeny všem modelářům, historikům a těm kteří se chtějí podělit o své zkušenosti a dovednosti.

Počátek nového tisíciletí přináší mezi modeláře nový poznatek. Tím jsou prezentace klubu v zahraničí. V roce 2000 zástupci klubu odjíždí na neoficiální Mistrovství světa do anglického Telfordu. V kategorii SIG (Special Interest Group) společně s partnerským anglickým klubem získávají první cenu s expozicí "Československé letectvo 1918-1992".
V roce 2002 vyjíždějí modeláři z Třebíče do světa podruhé. Na pozvání belgické sekce IPMS (International Plastic Modellers Society) se zúčastňují Mezinárodního mistrovství Belgického království, kde se prezentují nejen velkou klubovou výstavou, ale i individuálně. Největším úspěchem byla cena anglického IPMS(UK) za nejlepší klubovou expozici, která byla věnována druhému čs. odboji a poválečnému čs. letectvu. Současně zde Jirka Toman získal cenu za nejlepší model celkově. Celé mistrovství se konalo v nádherných historických prostorách Královského vojenského muzea v Bruselu a přímo mezi vystavenými exponáty.

Výletem do Bruselu odstartovala éra výstav a zahraničních výprav. Je nutné zmínit:

 • Vánoční výstavu modelů uspořádanou ve spolupráci s Muzeem Vysočiny v Třebíči (prosinec 2003-leden 2004)
 • Výstavu "Vzpomínky na nebeské jezdce" uspořádanou ve spolupráci s radními v prostorách radnice města Třebíč (květen 2006)
 • Výstavu "Útok na Berlín 2006" uspořádanou v Berlíně na letišti Gatow (září 2006)
 • Výstavu "Bojová technika 20.století" uspořádanou ve spolupráci s Horácký muzeem v Novém Městě na Moravě (léto 2007)
 • Výstavu "Berlín Gatow 2009" uspořádanou v Berlíně na letišti Gatow (září 2009)
 • Výstavu "Modellbrno 2010" uspořádanou na výstavišti Brno (červen 2010)
 • Výstavu "Modellbrno 2011" uspořádanou na výstavišti Brno (červen 2011)
 • Výstavu "pilot Václav Peřina" uspořádanou k 80.výročí leteckého neštěstí na Třebíčsku, ve spolupráci s leteckým historikem ing. Kabátem a městskou knihovnou v Třebíči. (srpen–září 2011)
 • Výstavu "MODELÁŘSKÝ mikrosvět TNMC" ve spolupráci s Městským kulturním střediskem v Náměšti nad Oslavou (březen 2012)
 • Výstavu "Berlín Gatow 2012" uspořádanou v Berlíně na letišti Gatow (září 2012)
 • Výstavu "Pilot, který dal to nejcenější" v Moravských Budějovicích, u příležitosti 70 let od smrti pilota 313.Sqn.RAF plukovníka in memoriam Jaroslava Hloužka. (listopad 2012)
 • Výstavu "Modellbrno 2013" uspořádanou na výstavišti Brno (červen 2013)
 • Výstavu "TNMC víc než jen modelařina" uspořádanou ve spolupráci s Horáckým muzeem v Novém Městě na Moravě (září-listopad 2013)
 • Výstavu "Letecký souboj nad Třebíčí a výstava Válečné nebe třebíčské" uspořádanou v prostorech Městské knihovny Třebíč (listopad-prosinec 2014)
 • Výstavu "Čechoslováci na frontách 2.světové války" uspořádanou v prostorech Regionálního muzea města Žďáru nad Sázavou (duben-červen 2015)
 • Výstavu "Válka ve vzduchu" uspořádanou v prostorech Radnice městyse Stařeč (květen 2017)
 • Výstavu "Vzduch je naše moře" 100 let letectví na Třebíčsku uspořádanou ve spolupráci s Muzeem Vysočiny v Třebíči (červenec-říjen 2018)
 • Výstavu "Legendy v miniatuře" uspořádanou ve spolupráci s KPM Jihlava v prostorech Muzea města Jihlava (leden-květen 2019)
 • Výstavu "Na všech frontách" uspořádanou v prostorech Regionálního muzea města Žďáru nad Sázavou (srpen-listopad 2020)


 • Pravidelně se zúčastňujeme největších modelářských akcí nejen v tuzemsku, ale i v zahraničí. Náš klubový stánek je zde vždy vyhledávaným místem a naše klubová expozice, kterou tématicky zaměřujeme je návštěvníky oceňovaná. Je to o práci týmu lidí, kteří dokážou táhnout za jeden provaz a spojit se dohromady. Nejen klubovými úspěchy, ale i účastí v individuálních kategoriích se můžeme jako klub chlubit. V roce 2012 Jirka Toman převzal z rukou prezidenta IPMS Volkera Helmse cenu IPMS Germany Best of show Gatow 2012 za skvostně postavenou noční japonskou stihačku J1N1-Sa Gekko a v roce 2013 získal na Mosonmagyaróvári Nemzetközi Makett Kiállítás és Versenyza 1.místo za noční britskou stíhačku Fairey Fulmar NF Mk.II.
  I další členové klubu se pravidelně umísťují na předních příčkách, jmenujme Pavla Dvořáka, Radka Kurku a další.
  Na Moravě platí: "Kdo modelaří, čas nemaří"

  12./2021
  2006-2022