Třebíč Nuclear Model Club
> Historie > Něco z historie

Historie plastikového modelářství v Třebíči až po současnost.

Počátky plastikového modelářství v Třebíči v organizované formě spadají do počátku osmdesátých let minulého století. Tehdy zde při okresní organizaci Svazarmu již existovala poměrně silná modelářská komunita (letečtí modeláři, lodní modeláři, automobiloví modeláři, železniční modeláři, raketoví modeláři).
Plastikoví modeláři, jako nejmladší modelářská odbornost, tehdy vlastně začínali a spočítat se dali na prstech jedné ruky. Situace se pomalu začala lepšit v letech 1982-83, kdy do Třebíče proudily za prací stovky nových obyvatel, do nově budované Jaderné elektrárny Dukovany.
První plastikoví modeláři organizovaní pod modelářskou sekcí Okresního výboru Svazarmu v Třebíči se zapojili do sportovní činnosti již v roce 1984 na několika regionálních soutěžích, a už tehdy s dobrým umístěním. V roce 1986 je založena základní organizace Svazarmu na JE. Počítalo se i s tím, že součástí bude modelářský klub všech odborností. Nakonec zůstalo pouze u plastikových modelářů, protože těch v elektrárně pracovalo nejvíc. Během dvou let, kdy klub plastikových modelářů při elektrárně fungoval, dosahovali jeho členové výborných výsledků na celostátní úrovni. To dokazují i dosažené tituly mistra ČR a ČSSR (Pavel Pokorný) a vicemistra ČSR (Pavel Polach) za rok 1987 a 1988. Avšak rozpory mezi vedením organizace Svazarmu na elektrárně a samotnými modeláři dospěly k tomu, že klub plastikových modelářů nakonec spolupráci s touto organizací ukončil.

V roce 1988 se plastikoví modeláři sdružují pod modelářskou organizací závodního klubu Borovina, který tehdy poskytl i potřebné prostory pro schůzky jeho členů. Bylo to období ve staré podobě, kdy plastikoví modeláři dosahovali velmi dobrých výsledků na soutěžích v organizované podobě.
Po roce 1989 bylo jasné, že plastikové modelářství se změní. Svazarm jako součást Národní fronty je rozpuštěn. Vzniká nová organizace „Svaz technických sportů“ (AVZO - TSČ), ale s tou mnoho plastikových modelářů nespolupracuje. Plastikoví modeláři v Třebíči pracují na vlastní pěst. Pouštějí se do ojedinělé akce, která plastikové modelářství v Třebíči tehdy velmi zviditelnila. Jednalo se o velice úspěšnou výstavu pod názvem "Nedoletěli", která byla věnovaná památce veteránů druhého odboje z Třebíče a okolí, doplněna byla velkým množstvím modelů letadel a bojové techniky. Výstava se tehdy těšila veliké popularitě jak mezi obyvateli, tak v médiích. Doprovodným programem této výstavy bylo také promítání filmů s leteckou tématikou.
Nezapomenutelným zážitkem z celé výstavy byla návštěva bývalého velitele stíhacího wingu ve Velké Británii v době války pana generála Karla Mrázka D.F.O, D.F.C, který pro návštěvníky uspořádal besedu a zavzpomínal na svého bratra Emila Mrázka (narozen v Náměšti nad Oslavou), kterému byla také věnována část expozice.
První polovina devadesátých let se nesla v určité stagnaci. Rozvoj soukromého podnikání a jiné aktivity přispěly k tomu, že klub plastikových modelářů působí nadále samostatně. Klasické bodovací soutěže se mění spíše na velké „Kit show“. Doplněné o prodejní stánky prodejců stavebnic modelů a jiného modelářského zboží. Přesto i na těchto velkých „Kit show“ získávají členové klubu ocenění a vavříny.

Ztráta klubových prostor v Borovině uspíšila hledání dalšího vhodného působiště. Vstříc nám vyšlo vedení elektrárny, které umožnilo, aby se náš modelářský klub scházel ve výukových prostorách na Hotelu Atom. Tím byla prakticky odstartována současná podoba klubu plastikových modelářů. Členové klubu se schází pravidelně a dveře jsou otevřeny všem modelářům, historikům a těm, kteří se chtějí podělit o své zkušenosti a dovednosti.

Počátek nového tisíciletí přináší mezi modeláře nový poznatek. Tím jsou prezentace klubu v zahraničí. V roce 2000 zástupci klubu odjíždí na neoficiální Mistrovství světa do anglického Telfordu. V kategorii SIG (Special Interest Group) společně s partnerským anglickým klubem získávají první cenu s expozicí "Československé letectvo 1918-1992".
V roce 2002 vyjíždějí modeláři z Třebíče do světa podruhé. Na pozvání belgické sekce IPMS (International Plastic Modellers Society) se zúčastňují Mezinárodního mistrovství Belgického království, kde se prezentují nejen velkou klubovou výstavou, ale i individuálně. Největším úspěchem byla cena anglického IPMS(UK) za nejlepší klubovou expozici, která byla věnována druhému čs. odboji a poválečnému čs. letectvu. Současně zde Jirka Toman získal cenu za nejlepší model celkově. Celé mistrovství se konalo v nádherných historických prostorách Královského vojenského muzea v Bruselu a přímo mezi vystavenými exponáty.

Pravidelně se zúčastňujeme největších modelářských akcí nejen v tuzemsku, ale i v zahraničí. Náš klubový stánek je zde vždy vyhledávaným místem a naše klubová expozice, kterou tematicky zaměřujeme je návštěvníky oceňovaná. Je to o práci týmu lidí, kteří dokážou táhnout za jeden provaz a spojit se dohromady. Nejen klubovými úspěchy, ale i účastí v individuálních kategoriích se můžeme jako klub chlubit.

 • Výstava Vánoční výstava modelů uspořádaná ve spolupráci s Muzeem Vysočiny v Třebíči (prosinec 2003-leden 2004)
 • Výstava Vzpomínky na nebeské jezdce uspořádaná v prostorách radnice města Třebíč (květen 2006)
 • Výstava Útok na Berlín 2006 uspořádaná v Berlíně na letišti Gatow (září 2006)
 • Výstava Bojová technika 20.století uspořádaná ve spolupráci s Horáckým muzeem v Novém Městě na Moravě (léto 2007)
 • Výstava Berlín Gatow 2009 uspořádaná v Berlíně na letišti Gatow (září 2009)
 • Výstava Modellbrno 2010 uspořádaná na výstavišti Brno (červen 2010)
 • Výstava Modellbrno 2011 uspořádaná na výstavišti Brno (červen 2011)
 • Výstava pilot Václav Peřina uspořádaná k 80.výročí leteckého neštěstí na Třebíčsku, ve spolupráci s leteckým historikem ing. Kabátem a městskou knihovnou (srpen–září 2011)
 • Výstava MODELÁŘSKÝ mikrosvět TNMC uspořádaná ve spolupráci s Městským kulturním střediskem v Náměšti nad Oslavou (březen 2012)
 • Výstava Berlín Gatow 2012 uspořádaná v Berlíně na letišti Gatow (září 2012)
 • Výstava Pilot, který dal to nejcennější v Moravských Budějovicích, u příležitosti 70let od smrti pilota 313.Sqn.RAF plukovníka i.m. Jaroslava Hloužka (listopad 2012)
 • Výstava Modellbrno 2013 uspořádaná na výstavišti Brno (červen 2013)
 • Výstava TNMC víc než jen modelařina uspořádaná ve spolupráci s Horáckým muzeem v Novém Městě na Moravě (září-listopad 2013)
 • Výstava Letecký souboj nad Třebíčí a výstava Válečné nebe třebíčské uspořádaná v prostorech Městské knihovny (listopad-prosinec 2014)
 • Výstava Čechoslováci na frontách 2.světové války uspořádaná v prostorech Regionálního muzea města Žďáru nad Sázavou (duben-červen 2015)
 • Výstava Válka ve vzduchu uspořádaná v prostorech Radnice městyse Stařeč (květen 2017)
 • Výstava Vzduch je naše moře 100 let letectví na Třebíčsku uspořádaná ve spolupráci s Muzeem Vysočiny v Třebíči (červenec-říjen 2018)
 • Výstava Legendy v miniatuře 100 let letectví na Třebíčsku uspořádaná ve spolupráci s KPM Jihlava v prostorech Muzea města Jihlava (leden-květen 2019)
 • Výstava Na všech frontách uspořádaná v prostorech Regionálního muzea města Žďáru nad Sázavou (srpen-listopad 2020)
 • Výstava Model show Třebíč 2022 uspořádaná v prostorech kulturního domu Fórum (říjen 2022)

 • V roce 2012 Jirka Toman převzal z rukou prezidenta IPMS V.Helmse cenu IPMS Germany Best of show Gatow 2012 za noční japonskou stihačku Nakajima J1N1-Sa Gekkó. V roce 2013 získal na Moson Model Show v Mosonmagyaróvári 1.místo za noční britskou stíhačku Fairey Fulmar NF Mk.II. A konečně i v Mosonmagyaróvári na Moson Model Show 2022 opět 1.místo za noční Messerschmitt Me 262B-1a/U1 Nachtjäger.
  I ostatní členové klubu se pravidelně umísťují na předních příčkách, jmenujme Pavla Dvořáka, Radka Kurku, Martina Pleskače, Ivo Kouklíka a poslední dobou i mladá krev Ondra Sláma!

  Zájemcům můžeme nabídnout k nahlédnutí naši aktivitu na internetu a sociálních sítích:

  Provozujeme:
  Třebíč Nuclear Model Club (webové stránky www.tnmc.cz)
  Facebook TNMC (Třebíč Nuclear Model Club, @tnmc.cz)
  Instagram TNMC (Třebíč Nuclear Model Club, #trebicnmc)
  Twitter TNMC (Třebíč Nuclear Model Club, @tnmc_cz)

  Na Moravě obzvláště platí: "Kdo modelaří, čas nemaří"

  12./2023
  2006-2024